₪ English   ₪ Türkçe
  PROJE DEĞERLENDİRME ve ANALİZ DANIŞMANLIK
PD ANALİZ ve YAYIN
Mail Şifre Giriş Kayıt
MARKA DEĞERLEME

Marka kavramı ilk olarak M.Ö. 3200 yıllarında Eski Mısır’da ortaya çıkmıştır. O yıllarda marka ürünü kimin ürettiğini gösteren bir işaretten ibaretti. Örneğin giysilerin üzerindeki hiyeroglifler gibi. Günümüzde markayı, satıcı ya da satıcılar tarafından arz edilen mal veya hizmetleri tanımlayan ve bu mal ve hizmetlerin farklılığını ortaya koymayı amaçlayan ayırt edici bir isim veya sembol olarak tanımlayabiliriz.

Özellikle 1980’li yıllarda artan şirket satın alma ve birleşmelerinde her ne kadar mali tablolarda yer almasa da markanın ve maddi olmayan duran varlıkların parasal değerinin yüksek olduğu görülmüştür. Günümüzde marka değeri, sadece şirket satın alma ve birleşmelerinde değil “lisans” ve “franchising” anlaşmaları, borçlanmada teminat ve marka performansının ölçülmesi gibi konularda kullanılmaktadır.

Bugün marka değerlemede kullanılan modelleri, Finansal Modeller, Davranışsal Modeller ve Karma Modeller olmak üzere üç başlık altında topladığımızda en az 20 marka değerleme modeli saymak mümkündür. Üst düzey finansal bilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışma olan Marka Değerleme konusunda, PD Danışmanlık ekibimiz size hizmet vermeye hazırdır.

Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Başvuru Formu

Şirketinizin Tahmini Marka Değerini Hesaplamak İçin Tıklayınız
İletişim :
Telefon : +90 212 358 26 37
info@pddanismanlik.com


© 2012 PD Danışmanlık, Tüm Hakları Saklıdır Powered By Zetyum.Net